Norveç deniz ürünlerinin başarısının sırrı

Norveç deniz ürünlerinin başarısının sırrı

Norveç, dünyanın en büyük deniz mahsulü üreticilerinden biridir. Zengin doğal kaynakları, balıkçılığa olan eskilerden beri süregelmiş kültürel yatkınlığı ile kaynak yönetimi ve sürdürülebilirliğine olan yapısal yaklaşımı Norveç’in küresel başarısında önemli faktörlerdir.

Uzmanlara göre her bir faktörün ayrı önemi olsa da, Norveç’in deniz ürünlerini kalite, gelenek ve sürdürülebilirlik açısından dünya standartlarında yapan doğakültür ve yapılanmanın bir birleşimi olduğuna inanıyoruz.

  • Norveç doğal avantajlarının keyfini çıkartıyor. Kıyıları, soğuk kutup suları ile sıcak körfez akıntısının birleşerek ideal akım ve sıcaklıkta meydana getirdikleri denizlerle çevrilidir. Ayrıca 83,000 km boyunca uzanan kıyı şeridi, balıklar için ideal üreme bölgeleri olan adalar, adacıklar ve derin, koruyucu fiyortlarla çok çeşitli bir yapıya sahiptir. Bu da, Norveçli balıkçılara deniz mahsullerini yetiştirmeleri ve toplamaları için oldukça istikrarlı bir ortam sağlamaktadır.
  • Balıkçılık Norveç kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.Asırlar boyunca Norveçli balıkçılar deniz ile ahenk içerisinde yaşadılar. Böylece becerileri ve ustalık seviyesi, her yeni neslin durmak bilmeden genişleyen uluslararası pazarda ihtiyaçları ve dünyanın her köşesinde tüketicilerin değişen isteklerini karşılaması sayesinde zamanla gelişmiştir. Günümüzde ise Norveç, en iyi uygulamalar ve sürdürülebilir çevresel balıkçılıkta dünyada bir numara olarak yer edinmiştir.
  • Balıkçılık endüstrisinin gelişimine yapısal bir yaklaşım. Norveç’in deniz ürünlerini yönetim prensibi, politik, çevresel ve endüstriyel menfaatlerin ortak sorumluluğunda Norveç için sürdürülebilir, uzun vadeli bir endüstri yaratmayı hedefler.