Maki Suşi

Nori yosununa sarılmış pirinç ve çiğ balığa Maki suşi denir. Pirinç ve balık ile birlikte farklı diğer malzemeler de kullanılır.

 1. Pilavın hazırlanması

  Pilavın hazırlanması

  Pirinci soğuk suyla birkaç kez yıkayıp durulayın. Bir süzgeçle süzün.

  Bir sütlüğe pirinci suyla birlikte koyun ve 3-4 dakika kapağı kapalı şekilde kaynatın. Sütlüğü ocaktan alın. Sütlüğü ocağa geri koyun ve 15 dakika kısık ateşte suyunu çektirin.

  Sütlüğü ateşten alın ve pilavı 15 dakika kapağı kapalı olarak dinlendirin.

  Pilavı bir kaseye alın. Tuz ve şekeri sirkede iyice çözünene kadar karıştırın. Karışımı pilavın üzerine döküp iyice karıştırın. Soğumaya bırakın. Maki suşi hazırlamak için pilav oda sıcaklığında olmalıdır.

 2. Yapılışı

  Yapılışı

  Somon ve taze salatalık ya da mango şeritlerini pilavın üzerine yerleştirin. Balık, sebze ya da meyve çeşidini değiştirebilirsiniz. Seçiminizi yaparken renkleri de hesaba katın.

 3. Sarılışı

  Sarılışı

  Sarma işlemine rulo pasta yapar gibi başlayın. Sıkı bir rulo halinde sarma işlemini tamamlayın. Kenarını yumuşak ve ezilmiş pilav tanelerini yapıştırıcı gibi kullanarak yapıştırın. Bambu hasırı sıkıca sıkıştırarak rulonun düzgün ve iyi görünümlü olmasını sağlayın. Tüm ruloları sarıp servis edene dek yaptığınız ruloları buzdolabında bekletin.

 4. Dilimlenişi

  Dilimlenişi

  Her ruloyu iki parçaya bölüp bu ikisini de tekrar ikiye bölün. Bir rulodan sekiz maki parçası elde edeceksiniz.

 5. Servise hazırsınız

  Servise hazırsınız

  Maki suşiyi zencefil turşusu, wasabi ve soya sosuyla servis edin.

  Önerilen tarif:

  Maki suşi