Deniz ürünleriyle sağlıklı hamilelilk

Deniz ürünleriyle sağlıklı hamilelilk

Hamilelik sırasında balığı beslenmenin bir parçası haline getirmek, hem bebek hem de annenin zihin ve vücuduna bir dizi fayda sağlar.

Hamilelik sırasında beslenme sağlıklı doğuma ulaşmada önemli bir faktördür. Tıp uzmanları hamile ve emziren kadınların haftada iki porsiyon kadar balık yemelerini öneriyor. Somon, alabalık, ringa, uskumru ve morina gibi sağlıklı yağlar açısından zengin olan türler hamilelik boyunca vücudunuzun ihtiyacı olan DHA ve EPA açısından da sizi ve bebeğinizi korumaya katkıda bulunacaktır. Araştırmalar hamilelik sırasında balık yiyen annelerin çocuklarının beyin fonksiyonlarının, beslenmesinde deniz ürünü içermeyen annelerin çocuklarına kıyasla daha gelişmiş olduğunu göstermiştir.

Deniz ürünleri hem anne hem de çocuk için pek çok fayda sunar;

  • Gebeliğin son aşamalarında deniz ürünlerinde bulunan omega-3 yağ asit seviyelerinin artması doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir. Hamileliğin son aylarında, annedeki doğal sağlıklı yağlar olan DHA ve EPA, çocuğun beynine konsantre edildiği için boşalır. Gebeliğin geç dönemlerinde daha çok deniz ürünü yiyerek omega-3 yağlarını restore etmenin depresyon riskini azalttığı görülür.

  • Deniz ürünlerindeki omega-3 yağ asitlerinin düzenli alımı çocukların beyin fonksiyonlarının gelişmesine, sonraki hayatlarında daha iyi fiziksel koordinasyona ve hatta sosyal beceriler kazanmasına yardımcı olur.

  • Gebelik sırasında doğal yağlar bakımından zengin deniz ürünleri yemek D vitamini içeriği sayesinde vücuttaki kalsiyumu etkin hale getirerek çocukların sağlıklı kemik ve iskelet yapısına sahip olmasına yardımcı olur.

  • Deniz ürünleri iyot içeriği sayesinde enerji seviyesini korumaya, metabolizmayı düzenlemeye ve büyümeye yardımcı olur. İyot eksikliği yorgunluk, uyuşukluk, depresyon ve tiroid bezinin şişmesi gibi semptomlara yol açabilir.

Norveç Sağlık Müdürlüğü yemek öğünlerinde ve öğün aralarında kadınlara daha fazla deniz ürünü yemelerini tavsiye ediyor.  Aşağıda gebelikle ilgili en sık sorulan soruların yanıtları bulunmaktadır:

  • Hamilelik döneminde deniz ürünü tüketimimi nasıl artırabilirim?

Deniz ürünlerinin gebelik süresince beslenmenin önemli bir parçası olduğu göz önüne alındığında, düzenli öğünler arasında deniz ürünleri yemenin yollarını düşünmek iyi bir fikirdir. Lezzetli bir balıklı sandviç yapmak için birçok seçenek var. Kahvaltıda ya da akşam atıştırmalığı olarak domates soslu uskumru, salamura ringa ve somon füme de yenebilir. Ve öğle yemeği için lezzetli balık burger veya somon salatası denemeye ne dersiniz?

  • Hamilelik döneminde diğerlerinden daha faydalı olan deniz ürünü türleri var mıdır?

Her deniz ürünü çeşidi farklı önemde besin değerine sahiptir. Somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri ve özellikle D vitamini açısından zengin kaynaklardır. Morina gibi yağsız balıklar iyot açısından zengindir. Akşam yemeğinde bir porsiyon morina günlük omega-3 yağ asidi ihtiyacının tamamını karşılar. Bu yüzden en iyi tavsiye yağlı ve yağsız her iki balık türünün de yenmesidir.

  • Hamilelik sırasında sushi yiyebilir miyim?

Suşhi son yıllarda birçok ülkede popüler hale gelmiştir. Gıda Güvenliği ile ilgili Norveç Bilimsel Kurulu hamilelik süresinde çiğ balık yemenin etkilerini inceledi ve hamile kadınların güvenle suşi yiyebileceği sonucuna varmıştır. Suşi yemeklerinin büyük çoğunluğu omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan somon içerir. Suşi yapmak isteyenler için, parazit ihtimalini yok etmek için kullanmadan önce balıkları dondurmaları tavsiye edilir.

  • Hamilelik süresinde somon füme yiyebilir miyim?

Evet, füme ya da salamura somon hamilelik sırasında yenebilir. Norveçli yetkililer hem taze hem de füme olarak yenmesini tavsiye ediyor. Yediğiniz her somon füme diliminin fetüs için omega-3 yağ asitleri ve D vitamini anlamına geldiğini unutmamalısınız.

  • Hamilelik süresinde ringa balıklı sandviç yiyebilir miyim?

Evet, kesinlikle yiyebilirsiniz. Hamile kadınlara ve taze ringa balığı kullanarak kendi sandviçlerini yapmak isteyen herkese, parazit riskini ortadan kaldırmaları için kullanmadan önce balıkları dondurmaları tavsiye edilir.

  • Hamilelik süresinde küllü suda bekletilmiş balık yiyebilir miyim?

Hamilelik sırasında küllü suda bekletilmiş balık yememek için hiçbir sakınca yoktur.

Daha fazla bilgi için: www.matportalen.no

Kaynaklar:

Richardson and Montgomery: “The Oxford-Durham Study: A Randomized, Controlled Trial and Dietary Supplementation With Fatty Acids in Children With Development Coordination Disorder”.

Hibbeln: “Seafood consumption, the DHA content of mothers’ milk and prevalence rates of postpartum depression: a cross-national ecological analysis”.

Åberg et al: “Fish intake of Swedish male adolescents is a predictor of cognitive performance”.

Hibbeln et al: “Maternal seafood consumption in pregnancy and neurodevelopmental outcomes in childhood (ALSPAC study): an observational cohort study”.

Norwegian National Council for Nutrition report: “Dietary guidelines to promote public health and prevent chronic illnesses in Norway - Methodology and scientific knowledge basis”, chapter 25: “Diet and prevention of neurodegenerative illnesses and mental health”.