Deniz ürünleri tüketmek tüm vücutta sağlığa yararlı etkiler gösterir

Deniz ürünleri tüketmek tüm vücutta sağlığa yararlı etkiler gösterir

Protein, vitamin, mineral ve omega-3 yağ asitlerinin güçlü kokteyli sayesinde balık, düzenli olarak tüketildiğinde vücut sağlığını birçok farklı yönden olumlu yönde etkiler. 

Deniz ürünü bakımından zengin yeme alışkanlıkları, bin bir çeşit biyokemikal işlem için ihtiyacımız olan makro ve mikro besinlerin vücudumuza girmesini garanti altına alır. Sağlığımız bu besinlere bağlı olsa da vücudumuzda doğal yollardan üretilmezler. B, D ve A vitaminleri ile birlikte çinko, iyot, demir ve selenyum gibi mineraller sağlıklı büyüme için olmazsa olmazdır. Omega-3 yağ asitleri - EPA (ya da eikosapentaeonik asit) ve DHA (ya da dokosaheksaenoik asit) vücudumuzda her hücrede bulunarak yaşlanma, bozulan beyin fonksiyonları ve kalp rahatsızlıkları ile alakalı semptomların düzenlenmesi ve azaltılmasını sağlar. EPA ve DHA, kalp, kemik, beyin ve göz sağlığında önemli rol oynayan “iyi” yağlardandır.

Deniz ürünleri sağlığa olduğu kadar güzelliğe de faydalıdır; kabuklulardaki demir, saç sağlığını korumaya yardımcı olur ve çinko ise hücre duvarlarının nemli kalmasını sağlayarak cilt hücrelerinin yenilenmesinde hayati bir rol oynar, böylece cildi kötü yağların birikimiyle oluşan leke ve noktalardan uzak tutar.

Ayrıca deniz ürünlerinin sağlık üzerindeki olumlu etkileri nesiller boyu sürebilir. Yeni bilimsel çalışmalar gösteriyor ki sağlıklı beslenmenin etkileri ebeveynlerden çocuğa genetik olarak aktarılabilir. Yani ailecek daha sık balık tüketmek gelecek için iyi bir yatırım olacaktır.

Deniz ürünleri, yüksek protein ve düşük kalorili kalp dostu yapılarıyla ete alternatiftir. Deniz ürünlerinin vücudun tamamı üzerindeki faydaları hakkında güçlü ve tutarlı kanıtlara dayanarak ABD tarım bakanlığı kısa süre önce, önerdiği günlük deniz ürünü tüketimini günlük 100 gramdan yaklaşık 300 grama veya haftada iki öğüne çıkartmıştır.

Sağlıklı kalmamızda deniz ürünlerinin bazı spesifik katkıları şunlardır:

Sağlıklı Kalpler - Doktorlar, omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere balıktaki besinlerin kombinasyonunun kalp rahatsızlıkları riskini azalttığını söylüyor. Doymamış  “sağlıklı” yağ asidi olan omega-3, kırmızı ette çokça bulunan doymuş “kötü” yağ asidinin sebep olduğu kolesterol, damarda iltihap ve pıhtılaşmanın azalmasını sağlar. Deniz ürünleri ayrıca bağışıklık sisteminin az bulunan önemli elementi olan selenyum zenginidir. Selenyum eksikliğinin kalp rahatsızlığıyla bağlantılı olduğu görülmüştür.

Daha büyük ve hızlı beyinler -Sağlıklı yaşlı insanları inceleyen beyin araştırmacıları, taze balık tüketmenin beyinde hafıza ve kavrama işlevi gören hipokampustaki gri madde hacmini arttırdığını bulmuşlardır. Ayrıca omega-3 yağ asitlerinin de beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Beyin hücrelerinin daha iyi bağlantısı ise depresyon riskini azaltır ve öğrenme kabiliyetini geliştirir.

Daha net görüş - Deniz ürünlerindeki A vitamini retina sinirlerinin daha iyi oluşmasını sağlayarak görüşün gelişmesine yardımcı olur.

Daha güçlü kemikler - Balıkta bolca bulunan D vitamini, kemiklerdeki gerekli mineralleri arttırarak daha güçlü ve sağlıklı kemik oluşumuna yardımcı olur. Omega-3 yağ asidinin vücudun kalsiyum emilimini arttırıcı özelliği sayesinde sıkça balık tüketerek iskelet sisteminizi güçlendirip ileride cam kemik hastalığına ya da kemik erimesine yakalanma riskine karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Sağlıklı hamilelik - Somon, morina, alabalık ve mezgit, anne karnında bebek gelişimine, özellikle beynin en hızlı gelişti hamileliğin son 3 ayında, yardımcı olan proteinlerin harikulade kaynaklarıdır. Omega-3 aynı zamanda anne adaylarına da, kalp ritimlerini düzenleyerek ve morallerini yükseltip hafızalarını kuvvetlendirerek yardımcı olur. Ayrıca A vitamini de sağlıklı hamilelik ve doğurganlıkta hayati önem taşır. 

Daha iyi görünen cilt - B12 vitamini de deniz ürünlerinde bulunur ve cilt hücrelerinin yenilenerek daha sağlıklı ve temiz görünmesine yardımcı olur.

Balık yağı takviyeleri ve doğal deniz ürünleri - Balık yağı ve balıktan elde edilen diğer vitamin takviyeleri geçtiğimiz birkaç yılda popülerlik kazanmıştır. Ancak besleyici etkileri aynı değildir. Deniz ürünlerinin sağlıklı asit profili balık yağından daha eksiksizdir, bu nedenle daha geniş çapta ve vücut tarafından emilmesi daha kolay faydalar getirir. Bir diğer önemli fark ise kaliteyle alakalıdır. Balık ürünleri sıkı bir besin güvenliği ve kalite kontrolünden geçerler. Fakat balık yağı ve vitamin takviye sanayisi çoğu ülkede sıkı bir kontrol altında değildir, bu nedenle kalite, üreticiden üreticiye farklılık gösterebilmektedir.