Deniz ürünleri sağlıklı kalpler oluşturmanıza yardımcı olur

Deniz ürünleri sağlıklı kalpler oluşturmanıza yardımcı olur

Omega-3 yağ asitleri yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol seviyelerini azaltmaya böylece kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olur.

Her yıl ABD’deki ölümlerin %25’ini kalp hastalıkları oluşturuyor, bu nedenle sağlıklı bir kalbe sahip olmak için herkes daha fazla somon, alabalık, morina, ringa ve uskumru gibi deniz ürünleri tüketmelidir.

  • Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA trigliserid seviyelerini düşürerek kolesterol birikimini önlemeye yardımcı olur. Yüksek kolesterol seviyesi, genellikle kalp hastalığı riskini artırır. Kolesterol doymuş yağ oranı ile kan akışı düşer, damarlarda sertleşme ve arterlerde tıkanma olur. Kalp damarlarının bloke olduğu ekstrem durumlarda, kalp krizini tetikleyebilir.

  • Tıkalı damarlar kan pıhtılarına da neden olabilir. Kan pıhtısı kan yoluyla vücudun farklı bölgelerine gidebildiğinden etkileri değişebilir. Beyine giden arter damarlardan biri tıkanırsa felç oluşabilir. Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri damarlar ve arterlerdeki donmuş yağları eriterek kan pıhtılarını önleyebilir.

  • Deniz ürünleri taurin içerir. İçerdiği amino asit ile yüksek kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyon ile kalp hastalığı arasındaki bağlantılar iyi bilinmelidir. Deniz ürünleri yemek damarlar ve arterlerde inflamasyonu azaltmaya, kan akışını ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur