Balığın saklanması ve dayanıklılığı hakkında sıkça sorulan sorular

Balığın saklanması ve dayanıklılığı hakkında sıkça sorulan sorular

Burada taze deniz ürünlerinin muhafazası ve dayanıklılığı konusunda en sık sorulan sorulardan bazılarını topladık.

Taze balığın en doğru tanımı nedir?

Deniz ürününün taze olması, tezgaha dondurulmadan ya da herhangi bir işleme tabi tutulmadan sadece soğutularak ulaştırılmış olmasıdır.

Balık kaç gün boyunca tezgahta tutulabilir?

Bu süre, bölgede etkin olan hava durumuna ve balık türlerine göre değişiklik gösterir. Soğuk hava depolarında veya dondurucusu olan bir tezgahta tutulan balık ise yaklaşık 1 hafta boyunca kalitesini koruyacaktır.

Balığın kaliteli olup olmadığını nasıl anlarım?

Balık taze kokmalıdır. Eti sıkı, derisi ve gözleri farkedilir bir şekilde parlak ve temiz olmalıdır. Bir filetonun kas kıvrımları belirgin olmamalı, dümdüz olmalıdır. Düzgün bir şekilde taşınan, temiz tutulan ve soğuk zincirle nakledilen balık kaliteli balıktır.

Tüm taze balıkların dayanıklılığı aynı mıdır?

Bu, balığın türüne ve sezona göre değişiklik gösterir. Somon, Pisi ve Morina 1-2 gün saklandıktan sonra da aynı lezzeti verirken Ringa ve Uskumru satın alındığı gün tüketilmelidir. Ancak dayanıklılığı etkileyen en önemli unsur uygun nakliyat koşulları ve kesintisiz soğuk zincirdir.

Bütün deniz ürünleri olabildiğince çabuk mu tüketilmelidir?

Bu her zaman gerekli olmayabilir. Balıkların olgunluğu da tıpkı kırmızı ette olduğu gibi lezzetini ve dayanıklılığını artırır. Balığın yakalanma tarihini bilmeniz de balığı buzdolabında ne kadar saklayabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmanızı sağlar. Kaliteyi korumanın en iyi yolu balığı uygun saklama koşullarında tutmak ve doğru bir şekilde hazırlamaktır.

Taze balığı evdeki buzdolabında ne kadar tutabilirim?

Balık, buzdolabında biraz buz ile birlikte saklanmalı ve satın alındıktan sonra 1-2 gün içinde tüketilmelidir. Bu sürenin bu kadar kısa olmasının sebebi evlerdeki buzdolaplarının profesyonel soğuk hava depoları ya da tezgahlardaki soğutucular kadar düşük sıcaklıklara ulaşamamasıdır. Eğer balığı 2 gün içinde tüketmeyi düşünmüyorsanız balığın kurumasını önlemek için nem geçirmez bir torbaya sıkıca sararak dondurucuda saklamalısınız. Buna ek olarak, balıkçıdan yaptığınız bir alışverişten sonra balığınızı uzun bir yolculukla sıcak bir arabada eve getirmenizin de bu süre üzerinde etkisi olacağını unutmamalısınız.

Suşide kullanacağım balığı satın aldıktan ne kadar süre sonra güvenle kullanabilirim?

Norveç çiftlik somonu önceden dondurulması gerekmeden suşide çiğ olarak kullanılabilen tek balıktır. En az 24 saat boyunca optimum lezzetini muhafaza edebilir. Diğer tüm balıklar suşi için kullanılmadan önce dondurulmuş olmalıdır.