Balığın kalitesi nasıl korunur?

Balığın kalitesi nasıl korunur?

Balığın doğru bir şekilde korunması, kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Denizden masaya getirilene kadar uygulanan kesintisiz soğuk zincir, balığı ortalama 10 gün boyunca yakalandığı günkü kadar taze tutar. 

Norveç'ten deniz ürünü satın alırken, canlı türleri, av bölgeleri ve üretim yöntemleri hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak balığın çiftlikten mi doğadan mı geldiğini, tatlısu türü mü deniz suyu türü mü olduğunu da öğrenebilirsiniz. Yakalanma ya da kesim tarihi de için mevcut olmalıdır. Bu bilgiler tezgahtan en uygun ve en kaliteli balığı seçmenize yardımcı olacaktır. Norveç’te bulabileceğiniz balık türleri hakkında daha fazla bilgi için deniz ürünleri akademisini ziyaret edin.

Taze ve iyi muhafaza edilmiş balıklar daha iyi görünür, daha iyi kokar ve daha lezzetli olur. Norveçli üreticiler en iyi kaliteyi sağlayabilmek için sıkı bir kalite kontrol prosedürünü takip eder. Her biri denizden tezgaha en yüksek seviye kaliteyi sağlayabilmek için tasarlanmış olan unsurlardan bazıları şunlardır:

  • Yakalanan balıklar kategorilenirken içlerinden en iyileri ihraç için ayrılır. Balıklar seçildikten sonra taşıma ve nakil minimumda tutulur; kesintisiz soğutma zinciri, balığı denizden depoya ve oradan da tezgaha kadar muhafaza eder. Bu, deniz ürününü yemek için güvenli hale getiren ve kalitesini koruyan en önemli faktördür.

  • Deniz ürünleri tezgaha ulaştıktan sonra bir daha kategorilenerek içlerinden en iyileri satılmak üzere seçilir. Soğuk tezgah, balığın kalitesinin satılana kadar en iyi şekilde korunmasını sağlar.

  • Sertlik, koku ve parlaklık balığın tazeliğini gösteren ve satın alırken en çok dikkat edilen unsurlardır. Kalitenin gerektirdiği bu özellikler sadece nakliyat sırasındaki uygun muhafaza yöntemleriyle korunabilir.

  • Deniz ürününü mümkün olan en uzun süre boyunca ideal durumda tutmaya yarayan ancak çoğu zaman göz ardı edilen bir başka faktör de balığın alışveriş biterken satın alınmasıdır. Böylece balığın buzdolabı veya derin dondurucu dışında geçirdiği zaman minimumda tutulur.