Uskumru

Uskumru

Norveç’te yetişen uskumru, dünyanın birçok yerinde en lezzetli balık olarak kabul edilir. Omega-3 kaynağı açısından zengin olan bu taze balığın eti çok suludur.

Bölge

Uskumru en çok Shetland bölgesinin güney doğusunda, Norveç Denizi'nde, Skagerrak'ta ve Kuzey Denizi'nde bulunur.

Maksimum boyu

65 cm ve 3.5 kilo

Alternatif İsimler

Latince: Scomber scombrus

İngilizce: Mackerel

Fransızca: Maquereau

Almanca: Makrele

100 g çiğ uskumrunun içindeki besin değerleri (Mayıs-Haziran)

Enerji: 516 kJ/123 kcal

Besin Değerleri:

Protein: 18.6 g

Yağ: 5.4 g

Doymuş yağlar: 1.2 g

Trans yağlar: 0 g

Kolesterol: 68 mg

Karbonhidrat: 0 g

Vitaminler:

A Vitamini: 14 RAE

D Vitamini: 6 µg

Riboflavin: 0.36 mg

Folik asit: 1 µg

B12 Vitamini : 12 µg

Mineraller:

Demir: 0.9 mg

Selenyum: 30 µg

Uskumru, Atlantik Okyanusu’nun kuzeydoğusunda, Afrika’nın kuzeybatısından Barents denizine kadar olan kısmında ve Norveç denizinin batısından İzlanda ve Jan Mayen kıyılarında bulunan pelajik türü balıklardan daha hızlıdır. Pelajik (açık deniz) türü balıklar, benetik (dipte yaşayan) balıklara göre daha hızlı yaşarlar.

Uskumru 6 derecenin üzerinde sıcaklığı olan nispeten ılık suları tercih eder.

Kuzeydoğu Atlas uskumrusu, Avrupa sularındaki yumurtlama zamanlarına göre üç gruba ayrılmaktadır ve tek stok halinde yönetilmektedir:  Kuzey Denizi uskumrusu, Kuzey Denizi ve Skagerral bölgesinde yumurtlayan (Temmuz-Mayıs); batı uskumrusu İrlanda ve Britanya Adaları yumurtlayan (Temmuz-Mart) ; güney uskumrusu İspanya ve Portekiz kıyılarında yumurtlayanlar (Mayıs-Şubat) olmak üzere üç grupta incelenir. Denizin yüzeye yakın tabakalarında yumurtlayan balıklar, birkaç ay içinde 20 santimetrelik larvalar haline gelir.

Yumurtlama stokunun kapsamı uluslararası bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen veriler baz alınarak, yumurtlama döneminde gerçekleşen (Temmuz-Şubat)  yıllık yumurta üretimi sayısına göre hesaplanır. Bu veriler, yumurtlama zamanı boyunca farklı dişi balıklar tarafından üretilen yumurta sayılarıyla ölçülür.

Yumurtlama sonrasında batı ve güney uskumruları Norveç Denizi'ne göç etmektedir, daha sonrasında da Kuzey Denizi ve Skagerrak'a yönelerek Kuzey Denizi uskumrusu ile karışmaktadır. Uskumrularda hava kesesi bulunmamaktadır ve bu balıklar batmamak için sürekli yüzmek zorundadırlar. 25 yaşına kadar yaşayabilirler.

Yabanda av

İlk avlanma zamanı Eylül-Kasım aylarında, uskumrunun Norveç Okyanusu'ndaki beslenme alanlarından yumurtlama alanlarına geri döndüğü süreçte gerçekleştirilir.  Bu süreç özellikle uskumrunun yağ içeriği ve sağlıklı omega-3 ve EPA / DHA yağ asitleri bakımından en zengin olduğu zamandır. Norveç uskumrusu en yüksek kalitede olduğu zaman yakalandığı için uluslararası alanda popülaritesi çok yüksektir.

Norveç, uskumruyu yakalamak için genellikle gırgır ağı kullanmaktadır. Norveç’in bu farkı diğer ihracatçılarla arasında oluşan kalite farkına katkı sağlamaktadır. Sırtı ile balık avcılığı yöntemi ile çift tekne trol ağı yöntemi birlikte kullanılır.

Ürünler

Uskumru aşağıdaki ürünler halinde satılır:

• Taze ve dondurulmuş fileto

• Bütün balık 

Balıkların Beslenmesi

Plankton, balık larvaları ve küçük balıklar.

Besin Değeri

Uskumrunun zengin içerikleri:

• İçerdiği protein vücuttaki her hücrenin oluşumunda ve korunmasında görev alır.

• Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp hastalıkların oluşmasını önler ve beynin önemli yapı taşlarıdır.

• İçerdiği D vitamini, vücutta kalsiyumu dengeler ve kemikleri güçlendirir.

• Selenyum elementi, vücuttaki zararlı kimyasallarla savaşan bir enzim için önemli bir yardımcıdır.

Daha fazla bilgi için: www.nifes.no/en/prosjekt/seafood-data