Istakoz

Istakoz

Avrupa Istakozu, dünyanın en seçkin deniz ürünlerinden biri olarak kabul edilir. Boyu diğer ıstakozlara oranla küçük olsa da eşsiz, zengin tadı ve sıkı dokusu Avrupa Istakozlarının tercih edilme sebebidir. Bu deneyimi en iyi şekilde yaşayabilmek için, ıstakoz daha canlıyken pişirilir ve en doğal haliyle yenir.

Area

Along Europe's coasts from the Mediterranean to Lofoten

Maximum size

Up to 35 centimetres

Some alternative names

Latin: Homarus gammarus

English: Lobster

French: Homard

German: Hummer

Nutritional value in 100 g cooked lobster (edible part)

Energy: 280 kJ or 66 kcal

Nutrients:

Protein: 15,2 g

 

Fat: 0,6 g

Saturated fatty acids: 0,1 g

Trans fatty acids: 0 g

Monounsaturated fatty acids: 0,2 g

Polyunsaturated fatty acids: 0,2 g

Cholesterol: 93 mg

 

Carbohydrates, in total: 0 g

Vitamins:

Vitamin A: 26 RAE

Vitamin D: 0 µg

Riboflavin: 0,06 mg

Folate: 17 µg

Vitamin B12: 1 µg

Minerals:

Iron: 0,7 mg

Selenium: 80 µg

Avrupa Istakozu 60 yıla kadar yaşayabilir. Sadece birkaç metreden 500 metreye kadar inebilen derinliklerde, çamurlu bölgelerde yaşarlar. Hayatlarını bir rutin içerisinde yaşayan yetişkin ıstakozlar sadece geceleri ortaya çıkarak yumuşakçalarla, solucanlarla ve diğer kabuklularla beslenirler. Istakozlar için üreme dönemi olan yaz aylarında dişi ıstakozlar yumurtalarını 9 ila 11 ay boyunca üstlerinde taşıyabilirler. Mayıs ve Eylül ayları arasında, yumurtalar kuluçkadan çıkmaya hazır olur ve dişi ıstakozlar kuyruklarını kaldırarak binlerce larvayı suya bırakırlar. Annelerinden yeni ayrılmış bu larvalar denizin dibine gidip kendilerine bir hayat kurmadan önce bir süre su yüzeyinde akıntıyla birlikte süzülürler. Norveç sularında yaşayan  Avrupa Istakozuna İsveç sınırındaki Trøndelag’da ve zaman zaman da Nordland’da rastlanabilir.

Doğadan Yakalama

Son 50 yıldır Avrupa ıstakozu stoklarındaki çarpıcı düşüş nedeniyle yakalanan ıstakozların büyüklüğü ve sayısı Norveç tarafından belirlenip denetlenmektedir. Yengeç kafesi ıstakoz yakalamak için izin verilen tek yöntemdir. Ancak, çiftlik ıstakozculuğu Norveçli balık yetiştiricileri tarafından araştırılıp geliştirilmektedir.  

Doğal Besinleri

Pavurya, deniz salyangozu, halkalı solucanlar ve mavi midye örnek olarak verilebilir. Ayrıca hayvan leşiyle de beslenebilir.

Balıkçılık

Istakoz stoklarında son 50 yıldır görülen düşüş sebebiyle avlanma dönemi ve boy limiti düzenlemeleri uygulamaya konulmuştur. Şu anda Norveç'te çiftlik ıstakozu yetiştirme çalışmaları devam etmektedir. Ancak doğadan yakalamak için izin verilen tek ekipman yengeç kafesidir. 

Besin Değeri 

Avrupa ıstakozunun özellikle zengin olduğu besinler şunlardır:

  • Vücuttaki her hücreyi oluşturup koruyan protein.
  • Kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere yeni hücre üretiminde vücut için önemli olan ve kansızlığı önlemeye yardımcı olan B12 vitamini.
  • Vücuttaki zararlı kimyasal süreçlerle savaşan enzimin önemli bir parçası olan selenyum.

Besin değeriyle ilgili daha fazla bilgi için;  www.nifes.no/en/prosjekt/seafood-data