Atlantik Somonu

Atlantik Somonu

100'den fazla ülkede zevk ile tüketilen Norveç çiftlik somonunu tüm dünyada suşi menülerinde bulabilirsiniz. Aslında, Norveç somonu suşi türlerinde kullanılan ilk somon türüdür. Aynı zamanda somonun çok yönlülüğü sayesinde dünya mutfaklarında her türlü yemek ile kombine edilebilir.

Area

Farmed salmon is raised in cages in the sea along the Norwegian coast.

Maximum size

3-6 kilos

Some alternative names

Latin: Salmo salar

English: Atlantic salmon

French: Saumon atlantique

German: Lachs

Nutritional value in 100 g raw farmed salmon (edible part)

Energy: 932 kJ or 224 kcal

 

Nutrients:

Protein: 20 g

Fat: 16 g

Saturated fatty acids: 3 g

Trans fatty acids: 0 g

Monounsaturated fatty acids: 5.9 g

Polyunsaturated fatty acids: 5 g

Cholesterol: 80 mg

Carbohydrates, in total: 0 g

Vitamins:

Vitamin A: 26 µg

Vitamin D: 10 µg

Riboflavin: 0.11 mg

Foliate: 7 µg

Vitamin B12: 3.5 µg

Minerals:

Iron: 0.3 mg

Selenium: 30 µg

Norveç somon tarımının gelişmesine öncülük etmiştir. 1970'lerde okyanus tabanlı tarım üretiminin gelişmesinden bu yana; Norveç, Atlantik çiftlik somonu üretiminde dünyanın önde gelen üreticisi olarak konumunu korumuştur. 1998 yılından bu yana ise, Norveç üretimini üçe katlayarak yaklaşık bir milyon ton somon yetiştirmiştir. Günümüzde ise her gün Norveç somonuyla yapılan 14 milyon çeşit yemek servis edilmektedir.

Norveç somonuna talebin sürekli artması istikrarlı tedarik stratejisi ve kontrollü üretimi ile açıklanabilir. Diğer balık ve gıda ürünlerinin aksine, taze somona tüm yıl boyunca erişilebilmektedir. Norveç'te üretilen deniz ürünleri güvenli gıda yönetmelikleri ve katı kalite standartlarından dolayı iyi bir kaliteye ve üne sahiptir. Norveç’te deniz ürünleri yetiştiriciliği en yüksek kalitede ve güvenli yemek standardını sağlamak için kapsamlı yönergeler tarafından düzenlenmiştir.

Okyanus çiftliği

Yumurtadan yeni çıkmış küçük sarı yavru, çiftlik somonu hayatına tatlı sularda başlar. 8 ile 18 ay sonra yavru yaklaşık 100 gram olduğunda deniz suyu taşıma işlemine hazır hale gelir.

Bu yavru somonlar için genellikle deniz içerisinde iyi su akışı ve uygun çevre koşulları içeren büyük kafesler ayarlanır. Somon 100 gramdan yaklaşık 3,6 kilo civarına çıktığı zaman kesim işlemine hazır olur. Bu durum su sıcaklığı ve kullanılan balık yemi gibi faktörlere bağlı olarak 12 ila 18 ay sürer.

Balıkların sağlıklı kalmaları için, yaşam döngüleri boyunca en uygun ortamın sağlandığından emin olmak çok önemlidir. Örneğin, somon taze, oksijenli ve tuzlu bir suya, değişken su sıcaklığına ve ışık değişimleri bakımından zengin bir ortama gereksinim duyar. Çiftlik somonları cinsel olgunluğa ulaşmadan önce ideal boyutlarına ulaşmalıdır, aksi takdirde balıkların yetiştirildiği alanın yaşam döngüsü bozulabilir.

Bilgi balığın sağlıklı yetiştirilmesinin anahtarıdır ve yapılan birçok araştırma sayesinde balıkçılık sektörünün yönetiminde ve teknik sorunların çözümünde önemli gelişmeler yaşanmıştır.

Ürünler

Taze veya dondurulmuş olarak fileto, füme veya bütün balık şeklinde satılmaktadır. Çiftlik somonu bütün bir yıl boyunca satılmaktadır.

Balıkların Beslenmesi

Balık yemleri (http://laksefakta.no/index.php/Norsk-havbruk/Dette-spiser-laksen)

Besin Değeri

Atlantik somonunun zengin özellikleri:

• İçerdiği protein vücuttaki her hücrenin oluşumunda ve korunmasında görev alır.

• Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp hastalıkların oluşmasını önler ve beynin önemli yapı taşlarıdır.

• D vitamini, vücutta gerekli olan kalsiyumu dengeler ve kemikleri güçlendirir ve korur.

• Selenyum içerdiği önemli bir enzimle vücuttaki zararlı kimyasallarla savaşmaya yardımcı olur.

Beslenme ile ilgili daha fazla bilgi için:  www.nifes.no/en/prosjekt/seafood-data