Siyah zeytinde marine edilmiş somon ve baharatlı avokado

Carlo Cracco'dan lezzet kombinasyonlarının en iyi yanlarını ortaya çıkaran bir Norveç somonu aperitifi ya da başlangıç yemeği.

Difficulty Medium
Give your rating

Ingredients

Number of servings

Hazirlanişi

  • Somonu tuz, şeker, biraz ezilmiş ardıç meyvesi, biraz karabiber ve bir düzine siyah zeytin karışımında marine edin. Buzdolabında iki gün boyunca en az iki kez karıştırarak marine edin.

  • Hazır olduğunda somonu yıkayın, derisini soyun ve 1 cm kalınlığında dilimleyin.

  • Avokadoları soyun ve blender ile biraz tuz, yağ, beyaz biber ve bir kaşık su ekleyerek pürüzsüz bir püre haline getirin. Bir avokadonun yarısını dilimleyin, tuz, zeytinyağı ve acı kırmızı toz biberle çeşnileyin.

  • Bir servis tabağına biraz avokado püresi koyun ve çeşnili avokado dilimlerini üzerine dizin. Yağladığınız somon dilimlerini siyah zeytin ezmesi ile (zeytin ezmesi yapmak için zeytinleri 200 derece fırında natürel sızma zeytinyağı ile 20 dakika fırınlayıp blenderdan geçirin) karıştırın. Servis edin.

Şefin ipucu

Somon marine edildikten sonra buzdolabında en az bir hafta saklanabilir. Hazır olduğunda yatay olarak (uzun ince şeritler halinde) kesilip üzerine avokado dizilip rulo yapılabilir.