Keçi peyniri ve frenk soğanlı marine somon ruloları

Ezio Santin'den ferahlatıcı ve keskin bir Norveç somonu aperitifi… şık ve büyük şeflere layık!

Difficulty Easy
Give your rating

Ingredients

Number of servings

Hazirlanişi

  • Balığın kuyruk ve karın kısmını çıkarın (bunlardan daha sonra tartar sosu yapılabilir). Balığın geri kalanını bir fırın kabına ya da tabağına (metal ya da seramik) tuz, şeker ve karabiber karışımının bir kısmının üzerine yerleştirin. Filetoyu geri kalan tuz, şeker ve biber karışımı ile kaplayın. Üzerine ufak bir kesme tahtası yerleştirip ağırlıkla bastırılmış şekilde buzdolabınızın en soğuk kısmına yerleştirin.

  • 24 saat sonunda balığı marine sosundan çıkarın, akan soğuk su altında yıkayın ve temiz bir mutfak havlusu ile kurulayın. hafifçe zeytinyağı gezdirin ve streç filme sıkıca sarıp 24 saat daha buzdolabında bekletin.

  • Keçi peynirini süzgeçten geçirerek yumuşatın. İnce kıyılmış otları, yağı ve yeşil biberi ekleyin.

  • Gerekli zaman geçtikten sonra balığı dolaptan çıkarın. Bir somon bıçağıyla en az 10 cm uzunluğunda 12 geniş ama çok kalın olmayan fileto kesin.

  • Keçi peyniri karışımını somonun üzerine sürün. Dilimleri rulo yapın ve streç filme sarın. servis etmeden önce en az 30 dakika buzdolabında bekletin.

  • Mayonezin içine koyu bir sos elde edene kadar krema ve beyaz şarap ekleyin. Her soğuk tabağın dibini sosla süsleyip üzerine somon rulolarını streç filmden çıkarıp dizin; birkaç marul yaprağıyla tabağı süsleyip hemen servis edin.